Rok szkolny 2013/2014
2 września uroczyście rozpoczęliśmy NOWY ROK SZKOLNY 2013/2014.
W dniach 3 - 6. 09. 2013 odbył sie wyjazd delegacji do Białegostoku. Uczniowie wzięli udział w Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru (Memoramus).
Rok Hipolita Cegielskiego, który obecnie trwa oraz przygotowanie do jubileuszowej XV wymiany niemiecko – polskiej zatytułowanej: „Niemiecko – Polskie Historie w Wielkopolsce w XIX i XX wieku” stały się powodem do zorganizowania w naszej szkole projekcji filmu: „Poezja i maszyny. Hipolit Cegielski 1813-1868” oraz spotkania z twórcą tego filmu panem Jackiem Kubiakiem.
Bardzo dziękujemy Wydawnictwu Miejskiemu Posnania za pomoc przy organizacji tego pokazu i spotkania.
Więcej informacji o tym wydarzeniu w listopadowym numerze naszej szkolnej „Kuźni Młodych”.
W dniu 19 września br. uczniowie klasy drugiej o profilu przyrodniczo medycznym brali udział w zajeciach laboratoryjnych na Wydziałe Chemii Politechniki Poznańskiej.
Już 15 raz gościliśmy uczniów ze szkoły GYMNASIUM WARSTADE W HEMMOOR. Przygotowaliśmy z tej okazji projekt „NIEMIECKO-POLSKIE HISTORIE W WIELKOPOLSCE W XIX I XX WIEKU”. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.Projekt_wymiany_niemiecko-polskiej_XXV_LO_w_Poznaniu_15-22_wrzesnia__2013.pdf
W sobotę 21 września 2013r. odbyło się otwarcie nowych obiektów sportowych wybudowanych na terenie naszej szkoły. W otwarciu obiektu wzięli udział m.in. prezydent Ryszard Grobelny oraz przewodniczący Rady Miasta, Grzegorz Ganowicz. Budowa boisk została sfinansowana z grantu w wysokości 200 tys. zł, który pozyskała Rada Osiedla Winiary.
Do godziny 14 trwał piknik rodzinny „Pożegnanie lata”, który Rada Osiedla Winiary wspólnie z XXV Liceum zorganizowała na dziedzińcu. Atrakcji było całe mnóstwo. Maluchy „oblegały” dmuchany zamek i zjeżdżalnię. Na stoiskach można było zaopatrzyć się w wyroby przygotowane przez licealistów. Uczniowie zaprezentowali etiudę teatralną. A członkowie Drużyny Szpiku chętnie udzielali informacji, w jaki sposób można włączyć się w pomoc osobom chorym.
Warto jeszcze wspomnieć o występie Kingi Kwiatkowskiej oraz spotkaniu z Patrycją Wyciszkiewicz (mistrzynią Europy w biegu na 400 metrów – indywidualnie i w sztafecie, uczestniczką olimpiady w Londynie oraz tegorocznych Mistrzostw Świata w Moskwie), absolwentką XXV LO.
Narzekać nie mogły także łasuchy, bo przepysznych ciast, a także chleba z domowym smalcem nie brakowało. A apetyty dopisywały, ponieważ podczas sobotniego festynu odbyło się kilka turniejów (piłka nożna, siatkówka, koszykówka).
Zachęcamy do obejrzenia prezentacji pokazującej budowę naszych nowych boisk sportowych
27 września w naszym liceum gościlismy Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Ksiądz biskup spotkał się z uczniami, nauczycielami oraz pracownikami szkoły. W słowie skierowanym do nas odwołał sie do postaci naszej patronki Generałowej Jadwigi Zamoyskiej i Jej programu wychowawczego. Wspólny czas spotkania ubogaciła młodzież, która zaśpiewała i zagrała kilka utworów religijnych.
Warszawska Drużyna Szpiku rusza z urodzinową, karteczkową akcją dla Oliwii u której 6. września 2012roku zdiagnozowano białaczkę. I my też chcemy obdarować Oliwię urodzinowymi karteczkami. Dlatego każdy, kto chce i może przygotować lub kupić kartkę, wypisać życzenia, proszony jest o dostarczenie jej do sali nr 13, do dnia 18.10.
W czwartek 3.10.br. odbył się szkolny konkurs rozpoznawania grzybów, w którym wzięło udział 14 uczniów. Najlepszym znawcą grzybów okazał się Jacek Krol - uczeń kl. IIe. Drugie miejsce zajęli ex aequo - Artur Kraśniewski z kl. IIIb i Dawid Michalak z kl. Ib. Gratulujemy! Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.
Dnia 9 października odbyły sie tradycyjne OTRZĘSINY BEANÓW. Klasy pierwsze przebrane zgodnie z wylosowanym państwem, uczestniczyły w róznorodnych konkurencjach. Pierwszoklasiści byli wspierani przez swoich wychowawców. Zwycięzyła klasa I C - GRATULUJEMY!A całą imprezę przygotowali zeszłoroczni zwycięzcy, czyli obecna klasa II B.
Zabity w Katyniu por. Leon Stefan Lebensart, legionista, żołnierz 33 pułku piechoty, został po 73 latach uczczony pamiątkową tablicą, umieszczoną na dziedzińcu XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej. Wcześniej posadzono tam drzewo – pomnik Dąb Katyński aby „ocalić od zapomnienia”. Aby uhonorować pamięć zabitego oficera, legionisty, kierownika szkoły w Podhajcach na Kresach przygotowałaliśmy 11 października 2013r. uroczystość poświęcenia dębu.
13 pażdziernika odbył sie 14 Poznań Maraton. Wśród biegaczy i kibiców pojawili się przedstawiciele Drużyny Szpiku. Dlatego na trasie maratonu pojawiły się także wolontariuszki z naszej Szkolnej Drużyny Szpiku.
Dnia 17 października (czwartek) Szkolne Koło Górskie wybrało się na Jesienny Rajd po Puszczy Zielonce. Głównym celem była oczywiście Góra Dziewicza, ale oprócz "zdobycia" tego wzniesienia:) wędrowaliśmy także pięknymi, leśnymi szlakami podziwiając barwy jesieni. A na koniec odbył się mały konkurs z nagrodami:)
W październiku i listopadzie uczniowie klas: przyrodniczo - medycznej i turystyczno - ekologicznej uczestniczyli w zajęciach na Uniwersytecie Przyrodniczym. Wysłuchali krótkiego wykładu na temat barwienia preparatów oraz działania mikroskopu fluorescencyjnego i świetlnego. Oglądali preparaty chromosomów i chloroplastów sałaty. Zwiedzali pomieszczenia uczelni kabinę sterylnych hodowli, oglądali zautomatyzowany system hodowli PANsys 3000 oraz jedyną w Polsce automatyczną stację pipetującą.
Szkolna Drużyna Szpiku DZIĘKUJE za wszystkie przyniesione kartki dla Oliwki.
Dnia 21 października w naszym liceum odbył się TURNIEJ PIŁKARSKI, z reprezentacją XXV LO zagrali zaproszeni gimnazjalisci (z Gimnazjum nr 60,53,64). Gościem honorowym był Mariusz Rumak - trener Lecha Poznań. Po rozgrywkach odbyła się konferencja prasowa z udziałem gościa, poprowadziła ją klasa dziennikarska 3b.
W środę w dniu 23 października klasy IId i IIId udały się do Wielkopolskiego PN na lekcję geografii i biologii w terenie. Z Poznania pociągiem dotarliśmy do Puszczykówka. Stąd szlakiem żółtym, mijając po drodze obszar chroniony "Pojniki" oraz "Głaz Leśników", dotarliśmy do Muzeum Przyrodniczego Wielkopolskiego PN. Po zwiedzeniu ekspozycji, wypełnieniu kart pracy i krótkiej prelekcji ruszyliśmy wzdłuż Jeziora Góreckiego, Jeziora Kociołek i przez Osową Górę w drogę powrotną do Mosiny. Na szczęście pogoda typowa dla "złotej polskiej jesieni" dopisała. Liście pod stopami szeleściły. Maruderów nie było zbyt wielu.
4 listopada obchodziliśmy 90. rocznicę śmierci Generałowej Jadwigi Zamoyskiej - Patronki naszego Liceum.
W tym dniu uczestniczylismu w uroczystościach szkolnych, wg poniższego planu:
godz. 8.00 – Przygotowanie „Śniadania z Wychowawcą” w klasach
godz. 9.00 – Msza Św. w kościele św. Stanisława Kostki
godz. 10.00 – „Śniadanie z Wychowawcą”
godz. 11.00 – Szkolna uroczystość:
- ślubowanie klas pierwszych
- przekazanie władzy nowej Radzie Samorządu Uczniowskiego
- Jadwiśki
- przedstawienie teatralne pt.
„A co mnie to wszystko obchodzi…? – historia z zamyśleń licealisty.”
5 listopada, w związku z 90. rocznicą śmierci Generałowej Jadwigi Zamoyskiej zaprosiliśmy Absolwentów, Rodziców i społeczność lokalną Sołacza, Bonina i Winiar na przedstawienie teatralne zatytułowane: „A co mnie to wszystko obchodzi…? – historia z zamyśleń licealisty.”
Podjeliśmy w nim temat OBOJĘTNOŚCI – odwrócenia się plecami (świadomego, bądź nieświadomego) do tego wszystkiego z czego wyrastamy: naszej historii, kultury, religii i rodziny.
Historia trzech młodych ludzi, o której opowiada nasza sztuka, pokazuje jeden z elementów tej obojętności, który dotyka dziś wiele środowisk.
Twórcy przedstawienia:
prof. Iwona Płocińska, Agata Woelke, Sandra Seifert, Martyna Przybylska, Paulina Przybylska,Jan Januszewski, Marcin Kasprzyk, Andrzej Szipka, Marcin Woźniak, Kacper Sędziak , Rafał Muzia
Uczniowie klasy dziennikarskiej spotkali się z redaktorem TVN24 Jarosławem Kuźniarem i uczestniczyli w warsztatch dziennikarskich, które odbyły się w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa.
Uczniowie naszej szkoły odpowiedzieli na apel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i włączyli się aktywnie w obchody Dnia Niepodległości.
W okresie poprzedzającym uroczystości młodzież w ramach godzin wychowawczych i lekcji podstaw przedsiębiorczości wykonywała biało – czerwone kotyliony.
W poniedziałek 12 listopada 2013r. młodzież nosiła wykonane przez siebie kotyliony. Tego dnia wszyscy uczniowie wzięli udział w szkolnych obchodach Święta Niepodległości i oglądali przedstawienie przygotowane z tej okazji przez klasę Id.
Ponadto poczet sztandarowy szkoły uczestniczył w uroczystościach zorganizowanych przez parafię św. Stanisława Kostki na Winiarach.
Uczniowie klasy 2e uczestniczyli w zajeciach na Uniwersyteci Przyrodniczym. Podczas pierwszej części zajęć izolowali DNA zarodków zbóż, a następnie zwiedzali Katedrę Biochemii i Mikrobiologii Żywności (oglądali m. in. pracownię mikrobiologii, komorę beztlenowych hodowli, bioreaktory, chromatograf gazowy i cieczowy). Następna wizyta to warsztaty z fizjologii zwierząt zorganizowanych dla nich przes Naukowe Koło Operon na Uniwersytecie Przyrodniczym.
W piątek, 15 listopada 2013r. uczniowie klasy 3e i 2e uczestniczyli w wykładach na Uniwersytecie Przyrodniczym. Dr hab. Anna Sip mówiła o drobnoustrojach w żywności jako niewidzialnych sojusznikach człowieka. Dr hab. Izabela Szczerbal odsłaniała przed nami tajemnice chromosomów.
Z radością informujemy, iż nasza uczennica Renata Wiśniewska z klasy 2a otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów !!!
W środę 20.11 w związku z Międzynarodowym Dniem Systemów Informacji Geograficznej, młodzież z klasy 2d wzięła udział w wykładach i warsztatach na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych. Z wykładów dowiedzieliśmy się: czym jest GIS, co oznacza wizualizacja zapachów na mapie, jaka jest rola GIS-u w zastosowaniach militarnych i zarządzaniu kryzysowym oraz jak się tworzy własną animowaną mapę on -line.
Wzięliśmy udział, m.in w warsztatach zatytułowanych "Google Earth. Odkryj, poznaj i zrozum Nasz Świat".
Celem warsztatów było zapoznanie się z ogólnodostępną aplikacją Google Earth, dzięki której można zwiedzić wirtualnie wszystkie zakątki świata, dowiedzieć się jak wyglądają inne miasta w 3D oraz wyszukać zdjęcia i filmy dotyczące ciekawych miejsc na Naszej Planecie.
W dniach 10-12 grudnia odbyły się Rekolekcje Szkolne, których myślą przewodnią były słowa "Kto jak nie Chrystus?". Rekolekcje poprowadzł ks. dr Mirosław Tykfer
PROGRAM: wtorek 10.12 9.00 - konferencja w kościele pw. św. Stanisława Kostki 10.00 - warsztaty tematyczne w szkole:
1. Poza kontrolą DDA
2. Droga mojej wiary
3. Jezus jako Żyd
4. Salom Alajkom
5. Fauna i Flora
6. Szkoła Nowej Ewangelizacji
7. Egzorcysta
9. Dlaczego chcę zostać księdzem?
10. Wartość czystości przedmałżeńskiej
11. Hospicjum
12. Piękno zbawi świat
13.Ś wiat się zmienia
14. Świece
15. Grzechy Kościoła
16. Naprotechnologia
środa 11.12
9.00 - konferencja w kościele pw. św. Stanisława Kostki
- wystawienie Najświętszego Sakramentu, okazja do spowiedzi św,
- wspólna modlitwa różańcowa za Maturzystów 2014 10.00 - warsztaty filmowe w szkole
czwartek 12.12
9.00 - konferencja w kościele pw. św. Stanisława Kostki
- Msza św. z homilią Ojca Rekolekcjonisty
- procesja z darami uczestników "Szlachetnej Puszki", podczas której uczniowie przynoszą do Ołtarza
produkty spożywcze, które będą przeznaczone do przygotowania ok. 1600 paczek
dla Ubogich
- Błogosławieństwo końcowe rekolekcji połączone z "wysłaniem" przedstawicieli Naszej Szkoły do wzięcia udziału w "Wigilii dla Ubogich" 24.12.2013
Mała akcja charytatywna uczniów z klasy 3e, która w tym roku zrezygnowała z obdarowania siebie wzajemnie świątecznymi podarunkami. Uczniowie zebrali słodycze i przekazali je Centrum Wspierania Rodzin Swoboda.
W poniedziałek 9 grudnia uczniowie klas teatralnych 1a i 2a uczestniczyli w warsztatach w ramach Małej Akademii Teatru przygotowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 2. Profesjonalnie przygotowane i przeprowadzone zajęcia z tańca, śpiewu oraz pantominy wzbogaciły umiejętności naszych „młodych aktorów” oraz dostarczyły im wielu wrażeń.
W piatek,13 grudnia uczniowie klasy IIIE wzięli udział w wykładzie i warsztatach przygotowujących do egzaminu maturalnego na Wydziale Chemii UAM. Celem zajęć było utrwalenie wiadomości z zakresu fizykochemii.
W XXV Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej odbył się piąty Koncert Charytatywny zatytułowany „Mamy siebie”. Grudniowy Koncert był prezentem dla 4-letniej Zosi, która urodziła się z porażeniem mózgowym. Dzięki koncertowi chcieliśmy wesprzeć Zosię i Jej rodziców w ich trudzie codzienności związanej z rehabilitacją, licznymi wizytami u lekarzy, a przy okazji zebrać fundusze, które mogą pokryć koszty zabiegów rehabilitacyjnych. Cały koncert przygotował Samorząd Uczniowski XXV LO, który nad tym dziełem pracował ponad miesiąc. Na scenie pojawili się uczniowie naszej szkoły, absolwenci, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Mogliśmy posłuchać piosenek wykonywanych przez solistów lub przez zespoły, które utworzone zostały właśnie na tę okazję. Podziwialiśmy piękną, zimową etiudę teatralną, taniec współczesny, zachwyciły nas dźwięki altówek. W czasie przerwy goście mieli okazję skosztować wypieków uczniowskich i rodzicielskich, a także miło porozmawiać przy kawie lub herbatce. Działał również „koncertowy sklepik” z przedmiotami wykonanymi lub przyniesionymi przez uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.
Koncert już za nami, a my myślimy już o następnym…
Wystawa ludobójstwa dokonanego na Polakach przez OUN-UPA na Kresach Południowo-Wschodnich II RP 1939-1947
W dniach 9-13 grudnia 2013 roku gościliśmy wystawę przygotowaną przez wrocławskie Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów. Opiekunem wystawy, udostępnionej wielkopolskim szkołom skupionym w Stowarzyszeniu Współpracy ze Wschodem MEMORAMUS, jest pan doktor Janusz Furmaniuk, który dwukrotnie spotkał się z naszymi uczniami w ramach prelekcji i zwiedzania ekspozycji.
Dnia 24 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wielkim dziele jakim jest przedsięwzięcie Wigilii dla Potrzebujących miasta Poznania i okolic. Pięknie wypełnili swoje zadanie jako wolontariusze usługując do stołu, nalewając barszcz a potem podając drugie danie.Szczegóły wydarzenia na stronie http://www2.e-katecheta.pl/artykul/316
W styczniu 2014r.podczas warsztatów teatralnych i dziennikarskich goszczący w naszym liceum uczniowie z Gimnazjum nr 66 mogli m.in.zagrać w etiudzie i złożyć szpalty gazety.
W dniach od 8 do 13 stycznia 2014r., wzięliśmy udział w akcji "Poznaniacy pomagają uchodźcom syryjskim" organizowanej przez poznańskiego podróżnika Macieja Pastwę oraz Stowarzyszenie "Lepszy Świat". Udało nam się zabrać 15 worków odzieży, zabawek, przyborów szkolnych, żywności oraz środków czystości. Dary te powinny już dotrzeć do potrzebujących, przebywających w obozie dla uchodźców w miejscowości Charmanlia w Bułgarii.
13 stycznia 2014r. odbył się szkolny etap XXIX Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.
W konkursie wzięło udział 28 uczniów z klas: 1c, 1d, 2d i 2e. Mieli Oni do rozwiązania test składający się z 50 pytań, o dość wysokim poziomie trudności. Najlepiej w szkole test rozwiązał Andrzej Szipka z klasy 2e.
Już drugi raz uczniowie naszego Liceum zgłosili się do Mistrzostw Ortograficznych Szkół Ponagimnazjalnych Poznania zorganizowanych przez I LO im. Karola Marcinkowskiego i Uniwersytet Adama Mickiewicza. W pierwszym etapie - szkolnym, konkurs wygrali następujący uczestnicy:
I miejsce - Klaudia Gwardzik
II miejsce- Olga Bojar
III miejsce- Agnieszka Maziarz
Do konkursu zakwalifikowało się jeszcze siedem osób.
Po raz kolejny nasza szkoła gościła przedstawicieli Drużyny Szpiku, którzy opowiedzieli o idei Drużyny Szpiku, o rejestrowaniu na potencjalnych dawców oraz o samym procesie oddawania szpiku. Poznaliśmy też historię kilku młodych osób zmagających się z białaczką.
Bardzo serdecznie dziękujemy Paniom Marii Homan, Eli Żurek i naszej wspaniałej absolwentce Paulinie Stemplewskiej za wspólnie spędzony czas :) A pierwszoklasistów, którzy uczestniczyli w tym spotkaniu zapraszamy w szeregi naszej szkolnej Drużyny Szpiku.
30 stycznia 2014r., już po raz drugi w naszej szkole, odbył się konkurs dotyczący wilków. W konkursie wzięły udział dwie drużyny z klasy 1C i 1D (klasy, które mają przedmiot ekologia). Uczniowie odpowiadali na bardzo różnorodne pytanie, rozpoznawali tropy zwierząt, jak także mieli do ułożenia wierszyk dotyczący wilka. A to przykład wierszyka klasy 1d:) "Kiedy widzisz wilka w lesie, nie uciekaj gdzie Cię poniesie; wilk wcale nie jest groźny, jeśli będziesz ostrożny! " . Konkurs zwyciężyła klasa 1C!
Klasa dziennikarska 1b uczestniczyła w spotkaniu z Panią M. Stankiewicz z Fundacji Redemptoris Missio. Zajęcia dotyczyły misji w Etiopii, działalności humanitarnej i form pomocy wolontariuszy.
Z przyjemnością informujemy, że w konkursie POKAŻ NAM JĘZYK do etapu II - półfinałów, zakwalifikowali się następujący uczniowie: j. angielski: Oliwia Piątkowska, Przemysław Zawada i Jakub Frąckowiak, j. hiszpański: Natalia Jedlikowska.
Gratulujemy!
Kolejny etap odbędzie się 2 kwietnia 2014 w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.
W poniedziałek 17 lutego 2014r. uczniowie, którzy zdobyli co najmniej 50% punktów w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, wzięli udział. w spotkaniu z p. E.Tomkowiakiem, który opowiedział o przebiegu i uczestnikach powstania.