Wymiana szkolna między XXV Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu a Gymnasium Warstade w Hemmoor – Niemcy

W dniach 23.05.-30.05.2011 r., już po raz trzynasty, gościliśmy u naszych niemieckich przyjaciół z Gymnasium Warstade w Hemmoor.

 

13-osobowa grupa uczniów (9 dziewczyn i 4 chłopaków) wyjechała do Niemiec pod opieką Pani Profesor Urszuli Żuchowskiej i Pani Profesor Iwony Płocińskiej.

 

Przed szkołą w Hemmoor czekali już na nas uczniowie, ich rodzice i opiekun niemiecki Pan Heinrich Brandt. Po serdecznym powitaniu udaliśmy się do domów.

 

Następnego dnia witani byliśmy w szkole przez jej dyrektora.

Uczniowie mieli okazję zwiedzić szkołę i wziąć udział w lekcjach.

 

Kolejne dwa dni spędziliśmy na wycieczkach.

Trasa pierwszej z nich wiodła na wyspę Neuwerk. Pociągiem dotarliśmy do nadmorskiej miejscowości Cuxhaven, by po trzygodzinnym marszu po dnie Morza Północnego dotrzeć do celu. Powrót możliwy był już statkiem z uwagi na przypływ morza.

Celem drugiej wycieczki była Brema, w której zwiedziliśmy katedrę i jej podziemia, a w czasie spaceru po mieście podziwialiśmy piękne, zabytkowe ulice.

 

Następnego dnia uczniowie pracowali w szkole nad projektem fotograficznym, którego efektem były pomysłowe i interesujące kolaże.

Popołudnie spędziliśmy na nartach wodnych w pobliskim Neuhaus, a wieczór w tym samym miejscu przy grillu.

 

Rodziny niemieckie zapewniły naszym uczniom sporo atrakcji w czasie weekendu. Odbyły się wtedy wycieczki do Hamburga, Stade i Bremerhaven. Część uczniów urządziła sobie piknik na plaży.

 

W poniedziałek rano wyruszyliśmy w drogę powrotną do naszych domów w przekonaniu, że było to niezwykle udane spotkanie.

Choć żal było odjeżdżać, to przecież wiemy, że już we wrześniu spotkamy się w Poznaniu.

 

Wsparcia finansowego, tak jak przy poprzednich spotkaniach,  udzieliła nam Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie.