img051img003
img046

Wymiana polsko-niemiecka między XXV LO w Poznaniu i Gymnasium Warstade w Hemmoor

Jubileuszowe spotkanie w Polsce 15 – 22 września 2013 r.

We wrześniu br. uczniowie zaprzyjaźnionych szkół spotkali się w Poznaniu po raz piętnasty.

Naszym partnerom zaproponowaliśmy udział w projekcie „Niemiecko-polskie historie w Wielkopolsce w XIX i XX wieku”. Jubileuszowa wizyta została szczegółowo przygotowana a założenia projektu były udostępnione wcześniej na stronie internetowej naszej szkoły.Na naszych niemieckich przyjaciół czekał bardzo ciekawy a zarazem ambitny program.

Goście zostali serdecznie powitani przez dyrektora naszej szkoły Panią Małgorzatę Supłat. Po miłym poczęstunku, obejrzeniu wystawy i filmu z poprzednich spotkań, uczniowie niemieccy zwiedzili naszą szkołę.Tego samego dnia udaliśmy się do Urzędu Miasta Poznania, gdzie przyjął nas Dyrektor Wydziału Oświaty Pan Przemysław Foligowski. Zapoznał się z programem wymiany, pytał gości o pierwsze wrażenia z pobytu w Polsce a naszych uczniów zapytał o wrażenia z pobytu w Niemczech w czerwcu br. Interesującym punktem programu było wspólne zwiedzanie Poznania. Uczniowie i nauczyciele  zwiedzili Stary Rynek, Kościół Farny, gdzie mieliśmy możliwość obejrzenia z bliska organów Ladegasta, Kościół Franciszkanów, Kościół Św. Wojciecha, Zamek, Muzeum Czerwca 56. Niecodziennych wrażeń dostarczyła nam wizyta w fabryce samochodów Volkswagen. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję zwiedzić spawalnię, gdzie elementy karoserii składane są w szkielet samochodu, halę montażu i miejsce, gdzie nadwozie łączone jest z podwoziem. Automatyka,standardy jakości i niezwykła precyzja pracowników są na najwyższym europejskim poziomie. W bogatym programie znalazł się czas na wyjazd do Wąsowa, gdzie zwiedziliśmy pałac berlińskiego bankiera Richarda Hardta i dworek polskiej arystokratki i działaczki społecznej Emilii  Sczanieckiej. W pobliskich Brodach podziwialiśmy zabytkowy, drewniany kościół.  Nie mogło zabraknąć przeżyć sportowych. Prawdziwe wyzwania czekały na nas w Parku Linowym nad Maltą, gdzie pokonaliśmy 20 zróżnicowanych przeszkód. Wszyscy świetnie się bawili. Pełen przygód dzień w Parku Linowym zakończony został ogniskiem i grillem.  Niezwykle owocny okazał się wyjazd do Warszawy. Zwiedzanie miasta i Muzeum Powstania Warszawskiego pod opieką przewodnika było niezapomnianą lekcją historii zarówno dla niemieckich, jak i polskich uczniów.  Wszyscy uczniowie z radością i zapałem pracowali w sali komputerowej przy projekcie historyczno-dziennikarsko-językowym. Przygotowywali w języku polskim, niemieckim i angielskim reportaże nt. zwiedzanych miejsc, które ukażą się w kolejnym wydaniu „Kuźni Młodych”.W  czasie festynu „Pożegnanie lata”, połączonego z otwarciem nowych obiektów sportowych przy  naszej szkole, odbył się mecz piłki siatkowej nazwany „meczem przyjaźni”. Uprzyjemnił on festyn i sprawił dużo radości zarówno uczestnikom, jak i kibicom. Naszym gościom bardzo podobał się czas wolny spędzony z polskimi rodzinami. Pożegnanie na  dworcu było wzruszające. Spotkanie utrwaliło zawiązane w czerwcu przyjaźnie.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.